معماری
خانه / امام عصر عج الله / امامت را بشناس!!

امامت را بشناس!!

 

?غیاث بن ابراهیم از امام صادق علیه السّلام و او از پدر و اجدادش از رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم روایت کند  که فرمود: کسى که قائم از فرزندان مرا در زمان غیبتش انکار کند به مرگ جاهلى مرده است.

?محمّد بن فضیل از امام رضا علیه السّلام و او از پدرانش روایت کند که رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم فرمود: اى علىّ! پس از من تو و ائمّه از فرزندان تو حجّتهاى الهى بر خلایق و أعلام او بر مردمان هستید، کسى که یکى از شما را انکار نماید مرا انکار نموده است و کسى که یکى از شما را نافرمانى کند مرا نافرمانى کرده است و کسى که بر یکى از شما جفا نماید بر من جفا نموده است و هر که به شما بپیوندد به من پیوسته است و هر که از شما اطاعت کند از من اطاعت کرده است و هر کس با شمادوستى یا دشمنى نماید با من دوستى و دشمنى نموده است، زیرا شما از من هستید و از گل من سرشته شده ‏اید و من نیز از شمایم.

?عبد اللَّه بن قدامه گوید امام کاظم علیه السّلام فرمود: کسى که در چهار چیز شک کند به جمیع کتابهاى خداى تعالى کافر شده است یکى از آنها معرفت امام است که در هر عصر و زمانى بایستى او را به شخص و صفاتش بشناسد.

?سلیم بن قیس هلالىّ از سلمان و ابوذر و مقداد حدیثى را شنیده است که پیامبر اکرم صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم فرموده است: کسى که بمیرد و براى او امامى نباشد به مرگ جاهلى مرده است. سپس آن حدیث را به جابر و ابن عبّاس عرضه کرده است و آنها گفته ‏اند: راست گفته ‏اند و نیکى کرده‏ اند، ما هم بر آن گواهیم و آن را از رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم شنیده‏ ایم و به دنبال آن سلمان گفته است: اى رسول خدا شما فرمودید:


من مات و لیس له إمام مات میته جاهلیّه


، این امام کیست؟ فرمود: اى سلمان! او از اوصیاى من است، کسى که از امّت من بمیرد و امامى از ایشان‏
نداشته باشد و او را نشناسد، به مرگ جاهلى مرده است، و اگر به او نادان باشد و با او دشمنى ورزد مشرک است و اگر به او نادان باشد امّا با او دشمنى نورزد و با دشمن او دوستى نکند چنین کسى نادان است امّا مشرک نیست
.

? کمال الدین وتمام النعمه / ترجمه پهلوان، ج‏2، ص: ۱۲۵تا۱۲۷

 

درباره ی ا. زارعین

ا. زارعین
شوق تو به باغ لاله جان خواهد داد/ عطر تو به گلها هیجان خواهد داد/ فردا که به آفاق بپیچد نورت/ تکبیر تو کعبه را تکان خواهد داد/

همچنین ببینید

تقیه کن!

  ✍️حسین بن خالد گوید: امام رضا علیه السّلام فرمود: کسى که ورع نداشته باشد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس