معماری
خانه / امام عصر عج الله / اثبات وجود امام عصر / اثبات وجود امام عصر در کلام معصومین(۷)

اثبات وجود امام عصر در کلام معصومین(۷)

 

❇️امّ هانى گوید: امام باقر علیه السّلام را ملاقات کردم و از تأویل این آیه پرسش نمودم:
 «فَلا أُقْسِمُ بِالْخُنَّسِ الْجَوارِ الْکُنَّسِ‏» (1) ?فرمود: امامى است که در زمان خود پس از منقضى شدن کسانى که او را مى‏ شناسند در سال دویست و شصت غایب مى‏ شود، سپس مانند شهاب نورانى در شبى ظلمانى پدیدار مى‏ گردد، و اگر او را دیدى چشمانت روشن باد!

❇️عبد اللَّه بن عطا گوید به امام باقر علیه السّلام گفتم: شیعیان شما در عراق بسیارندو به خدا سوگند در میان اهل بیت شما کسى مثل شما نیست، چرا خروج نمى ‏کنید؟
?فرمود: اى عبد اللَّه بن عطاء! سخنان یاوه گوشت را پر کرده است، به خدا سوگند من صاحب شما نیستم، گفتم: پس صاحب ما کیست؟ فرمود: بنگرید آن کس از ما که ولادتش بر مردم پنهان است همو صاحب شماست.

❇️ابو الجارود گوید: امام باقر علیه السّلام به من فرمود:? اى ابو الجارود! چون فلک دوّار بچرخد و مردم بگویند: قائم مرده و یا هلاک شده و در کدام وادى سلوک مى‏ کند؟
 و طالب بگوید: کجا قائمى وجود دارد و استخوانهاى او نیز پوسیده است، در این هنگام بدو امیدوار باشید و چون دعوت او را شنیدید نزد او بروید گرچه به صورت سینه ‏خیز و بر روى برف باشد
.
❇️ابو حمزه ثمالىّ گوید از امام باقر علیه السّلام شنیدم که مى‏ فرمود:
?نزدیک‏ترین مردمان به خداى تعالى و داناترین مردمان به خدا و مهربانترین ایشان به مردم محمّد و ائمّه علیهم السّلام هستند، پس هر جا که آنان داخل مى ‏شوند شما هم داخل شوید و از هر که آنها مفارقت کردند شما هم مفارقت کنید- مقصود از آن حسین و فرزندان او هستند- که حقّ در میان آنان است و آنان اوصیا هستند و ائمّه در میان آنها هستند، پس هر کجا آنان را دیدید از ایشان پیروى کنید و اگر روزى آنان را ندیدید به خداى تعالى استغاثه کنید و به آن سنّتى که داشتید نظر کنید و از آن تبعیت نمایید و آنان را که دوست مى ‏داشتید دوست بدارید و آنها را که دشمن مى‏ داشتید دشمن بدارید که چه زود باشد که فرج شما در آید.

❇️جابر جعفیّ از امام باقر علیه السّلام روایت کند که فرمود:
? زمانى بر مردم آید که امامشان غیبت کند و خوشا بر کسانى که در آن زمان بر امر ما ثابت بمانند،
کمترین ثوابى که براى آنها خواهد بود این است که بارى تعالى به آنها ندا کرده و فرماید: اى بندگان و اى کنیزان من! به نهان من ایمان آوردید و غیب مرا تصدیق کردید، پس به ثواب نیکوى خود شما را مژده مى ‏دهم، و شما بندگان و کنیزان حقیقى من هستید، از شما مى‏ پذیرم و از شما در مى‏ گذرم و براى شما مى‏ بخشم و به واسطه شما باران بر بندگانم مى ‏بارم و بلا را از آنها بگردانم، و اگر شما نبودید بر آنها عذاب مى‏ فرستادم جابر گوید گفتم: یا ابن رسول اللَّه! برترین عملى که در آن زمان مؤمن انجام مى‏ دهد چیست؟

فرمود: حفظ زبان و خانه‏ نشینى.

❇️محمّد بن مسلم گوید: از امام باقر علیه السّلام شنیدم که مى‏ فرمود:
?قائم ما منصور به رعب است و مؤیّد به نصر، زمین براى او درنوردیده شود و گنجه اى خود را ظاهر سازد، و سلطنتش شرق و غرب عالم را فرا گیرد و خداى تعالى به واسطه او دینش را بر همه ادیان چیره گرداند، گر چه مشرکان را ناخوش آید، و در زمین ویرانه‏ اى نماند جز آنکه آباد گردد و روح اللَّه عیسى بن مریم فرود آید و پشت سر او نماز گزارد. راوى گوید گفتم: یا ابن رسول اللَّه! قائم شما کى خروج مى‏ کند؟ فرمود: آنگاه که مردان به زنان تشبّه کنند و زنان به مردان، و مردان به مردان اکتفا کنند و زنان به زنان، و صاحبان فروج بر زبر زینها سوار شوند و شهادتهاى دروغ پذیرفته شود و شهادتهاى عدول مردود گردد و مردم خونریزى و ارتکاب زنا و رباخوارى را سبک شمارند و از اشرار بخاطر زبانشان پرهیز کنند و سفیانى از شام خروج کند و یمانى از یمن و در بیداء خسوفى واقع شود و جوانى از آل محمّد که نامش محمّد بن حسن- یا نفس زکیّه- است بین رکن و مقام کشته شود و صیحه‏ اى از آسمان بیاید و بگوید حقّ با او و شیعیان اوست، در این هنگام است که قائم ما خروج کند و چون ظهور کند به خانه کعبه تکیه زند و سیصد و سیزده مرد به گرد او اجتماع کنند و اوّلین سخن او این آیه قرآن است: «بَقِیَّتُ اللَّهِ خَیْرٌ لَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ‏»(2)
 ، سپس مى‏ گوید: منم بقیّه اللَّه در زمین و منم خلیفه خداوند و حجّت او بر شما و هر درود فرستنده‏ اى به او چنین سلام گوید:
السّلام علیک یا بقیّه اللَّه فی ارضه‏
، و چون براى بیعت ده هزار مرد به گرد او اجتماع کنند خروج خواهد کرد. و در زمین هیچ معبودى جز اللَّه تعالى نباشد و در صنم و وثن و غیره آتش در افتد و بسوزند و آن پس از غیبتى طولانى است، تا خدا بداند چه کسى در دوران غیبت از او اطاعت کرده و بدو ایمان مى‏ آورد.

❇️محمّد بن مسلم گوید: بر امام باقر علیه السّلام وارد شدم و مى‏ خواستم از قائم آل محمّد پرسش کنم، امام باقر علیه السّلام پیش از آنکه من سؤال کنم ?فرمود: اى محمّد بن مسلم! در قائم آل محمّد شباهتى با پنج تن از انبیاء وجود دارد: یونس بن متى و یوسف بن یعقوب و موسى و عیسى و محمّد صلوات اللَّه علیهم.
امّا شباهت او با یونس بن متى آن است که وقتى پس از غیبت خود در کبرسن باز مى‏ گردد جوان است، امّا شباهت او با یوسف بن یعقوب آن است که از خاصّ و عامّ غایب مى‏شود و از برادرانش نیز مختفى است، و امر او بر پدرش هم پوشیده است با وجود آنکه مسافت بین او و بین پدرش و خاندان و شیعیانش کم بود، امّا شباهت او با موسى دوام خوف و طول غیبت و خفاء ولادت و رنج شیعیانش پس از وى است که آزار و اذیّت و خوارى مى‏ بینند تا آنکه خداى تعالى اذن ظهور دهد و او را بر دشمنانش نصرت و تأیید فرماید، امّا شباهت او با عیسى علیه السّلام اختلافى است که در باره وى صورت مى ‏بندد تا به غایتى که گروهى گویند متولّد نشده است و گروهى گویند فوت کرده است و گروهى گویند کشته شده و به صلیب آویخته شده است، و امّا شباهت او با جدّش محمّد مصطفى صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم خروج او با شمشیر است و اینکه او دشمنان خدا و رسولش و جبارین و طواغیت را خواهد کشت و او با شمشیر و رعب یارى مى ‏شود و هیچ پرچمى از او باز نگردد.و از علامات قیام او: خروج سفیانى از شام و خروج یمانى از یمن و صیحه آسمانى در ماه رمضان و نداى آسمانى است که منادى او را به نام خودش و نام پدرش مى‏ خواند.

پ.ن:
۱)تکویر،آیه ۱۵
۲)هود،آیه۸۸
? کمال الدین وتمام النعمه / ترجمه پهلوان، ج‏1، ص: ۵۹۴تا۶۰۵

 

درباره ی ا. زارعین

ا. زارعین
شوق تو به باغ لاله جان خواهد داد/ عطر تو به گلها هیجان خواهد داد/ فردا که به آفاق بپیچد نورت/ تکبیر تو کعبه را تکان خواهد داد/

همچنین ببینید

برترین اعمال!

  ?عبد العظیم حسنىّ گوید: بر مولاى خود امام جواد علیه السّلام وارد شدم و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس