معماری
خانه / امام عصر عج الله / اثبات وجود امام عصر / اثبات وجود امام عصر در کلام معصومین(۶)

اثبات وجود امام عصر در کلام معصومین(۶)

 

?ابو حمزه گوید از امام سجّاد علیه السّلام شنیدم که مى ‏فرمود:
?خداى تعالى محمّد و علیّ و ائمّه یازده ‏گانه را از نور عظمت خود آفرید، ارواحى که از ضیاء نور او بودند، آنان پیش از آنکه خداوند خلق را بیافریند او را مى‏ پرستیدند و تسبیح و تقدیسش مى‏ کردند، آنان ائمّه هادیه از آل محمّد علیهم السّلام هستند.  مصنّف این کتاب رضى اللَّه عنه گوید: این خبر با الفاظ دیگر نیز روایت شده است امّا مسموع من همان است که ذکر کردم.

 ?سعید بن جبیر گوید: از امام زین العابدین علیه السّلام شنیدم که مى ‏فرمود:
?در قائم ما سنّتهایى از انبیاء وجود دارد: سنّتى از پدرمان آدم علیه السّلام و سنّتى از نوح و سنّتى از ابراهیم و سنّتى از موسى و سنّتى از عیسى و سنّتى از ایّوب و سنّتى از محمّد صلوات اللَّه علیهم، امّا از آدم و نوح طول عمر، و امّا از ابراهیم پنهانى ولادت و کناره‏ گیرى از مردم، و امّا از موسى خوف و غیبت، و امّا از عیسى اختلاف مردم در باره او، و امّا از ایّوب فرج پس از گرفتارى، و امّا از محمّد صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم خروج با شمشیر است.

?محمّد بن علیّ بن بشّار به سند خود از سعید بن جبیر روایت کند که از امام زین العابدین علیه السّلام شنیدم که مى ‏فرمود:
?در قائم سنّتى از نوح است که آن طول عمر مى‏ باشد.علیّ بن احمد دقّاق نیز به سند خود از سعید بن جبیر حدیث فوق را روایت کرده است.

?از امام زین العابدین علیه السّلام روایت شده است که فرمودند:
?ولادت قائم ما بر مردم پنهان است تا به غایتى که بگویند: هنوز متولد نشده است، تا وقتى که ظهور کند بیعت کسى بر گردنش نباشد.

?عمرو بن ثابت گوید: امام زین العابدین علیه السّلام فرمود:
? کسى که در غیبت قائم ما بر موالات ما  پایدار باشد، خداى تعالى اجر هزار شهید از شهداى بدر و احد به وى عطا فرماید.

?ثابت ثمالیّ از امام سجّاد علیه السّلام روایت کند که فرمود:
? این آیه در باره ما نازل شده است: «وَ أُولُوا الْأَرْحامِ بَعْضُهُمْ أَوْلى‏ بِبَعْضٍ‏» (1) و این آیه نیز در باره ما نازل شده است: «وَ جَعَلَها کَلِمَهً باقِیَهً فِی عَقِبِهِ‏»(2)  و امامت تا روز قیامت در نسل‏ حسین بن علیّ بن أبى طالب علیهم السّلام است، و براى قائم ما دو غیبت است که یکى از دیگرى طولانى ‏تر است، امّا غیبت اوّل شش یوم یا شش ماه یا شش سال به طول مى‏ انجامد و امّا غیبت دیگر طولانى مى‏ شود تا به غایتى که بیشتر معتقدین به آن امام از این امر باز گردند و بر آن ثابت نمانند مگر کسى که یقینش قوى و معرفتش درست باشد و در دلش حرجى از آنچه حکم مى‏ کنیم نبوده و تسلیم ما اهل بیت باشد.

?ثابت ثمالىّ از امام سجّاد علیه السّلام روایت کند که فرمود:
? با عقول ناقصه و آراء باطله و قیاسهاى فاسده به دین خداى تعالى نمى‏ رسند و آن جز با تسلیم به دست نمى‏ آید، و هر که تسلیم ما شد سالم مى‏ ماند، و هر که به ما اقتدا کرد هدایت مى‏ یابد، و هر که به قیاس و رأى عمل کند هلاک مى ‏شود، و هر که در آنچه مى‏ گوئیم شکّى داشته باشد یا در آنچه حکم مى‏ کنیم حرجى داشته باشد، به خدایى که سبع المثانى و قرآن عظیم را فرو فرستاده است، کافر شده است در حالى که خودش هم نمى‏ داند.

?کمال الدین وتمام النعمه / ترجمه پهلوان، ج‏1، ص: ۵۸۵تا ۵۹۳

  (1)  الأحزاب: ۶٫
  ( 2) الزّخرف: ۲۸٫

درباره ی ا. زارعین

ا. زارعین
شوق تو به باغ لاله جان خواهد داد/ عطر تو به گلها هیجان خواهد داد/ فردا که به آفاق بپیچد نورت/ تکبیر تو کعبه را تکان خواهد داد/

همچنین ببینید

برترین اعمال!

  ?عبد العظیم حسنىّ گوید: بر مولاى خود امام جواد علیه السّلام وارد شدم و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس