معماری
خانه / امام عصر عج الله / اثبات وجود امام عصر / امام مهدی علیه السلام در کتب اهل سنت- قسمت یازدهم

امام مهدی علیه السلام در کتب اهل سنت- قسمت یازدهم

قسمت یازدهم:

کتاب المستدرک علی الصحیحین

تألیف: محمد بن عبدالله معروف به حاکم نیشابوری

حاکم نیشابوری از برجسته ترین محدثان ، مورخان وفقهای اهل سنت در قرن چهارم بوده است.علت شهرت وی را به حاکم، اشتغال او به منصب قضا دانسته اند، گرچه حاکم از جمله القابی بوده است که محدّثان آن را برای کسانی به کار می‌برده‌اند که به جمیع احادیث، از حیث متن و سند و جرح و تعدیل و تاریخ، احاطه داشته باشد. یشتر تراجم‌نویسان اهل سنّت و کسانی که شرح‌حال حاکم را نوشته‌اند، از تمایل وی به تشیع یاد کرده‌اند.

وی دارای تألیفات متعددی است که "تاریخ نیشابور"، "تراجم الشیوخ" و " فضائل فاطمه الزهراء " از آن جمله است . اما کتاب "المستدرک علی الصحیحین" را می توان مشهورترین تالیف او دانست.

 لازم به ذکر است که مستدرک نویسی به معنای تالیف کتاب با هدف تکمیلِ کتابی دیگر و جبران‌ کاستی‌های آن است. مستدرک‌ نویسی اصطلاحی رایج در میان نویسندگان در حوزه علوم اسلامی است. این شیوه از کتاب نویسی از قرن چهارم قمری میان مسلمانان آغاز و در شاخه‌های مختلف علوم اسلامی از جمله فقه، رجال، حدیث و… مستدرکاتی نگاشته شد.  بنابراین موضوع این کتاب، احادیث صحیح السندی است که به عنوان مستدرک و تکمله بر دو کتاب صحیح بخاری و صحیح مسلم جمع‌آوری شده‌است.

نویسنده در پیش گفتار کتاب دربارهٔ انگیزهٔ نوشتن این اثر نوشته‌است:

جماعتی از بزرگان حدیث این دیار از من تقاضا کردند که کتابی از احادیث صحیح، بر طبق اسنادی که بخاری و مسلم بدان احتجاج کرده‌اند، جمع‌آوری کنم چرا که عذری برای عدم تدوین روایاتی که مشکلی ندارد وجود ندارد و آن دو نفر هم ادعایی در این جهت (جمع آوری همه روایات صحیح) نکرده‌اند.

یکی از ویژگی‌های این کتاب، آوردن مجموعه‌ ی احادیثی است که در فضیلت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب علیه السلام و اهل بیت آن حضرت صلوات الله علیهم است که تقریباً ۲۶۰ حدیث را شامل می‌شود.

در بخشی از کتاب الفتن و الملاحم این مجموعه حدیثی ، چند حدیث به وجود مقدس حضرت ولی عصر عجل الله تعالی له الفرج اختصاص یافته است که ذیلا به ذکر ترجمه برخی از آنها و پاره ای از توضیحاتی که مؤلف در مورد آنها داد ه است، می پردازیم.

حدیث اول:

ابوسعید خدری می گوید: رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: قیامت برپا نمی شود مگر اینکه زمین پر از ظلم وستم و دشمنی شود سپس مردی از اهل بیت من خروج می کند که آن را از قسط و عدل سرشار می کند چنانکه از ظلم و دشمنی لبریز گشته است.

مؤلف می گوید: این حدیث طبق شرط شیخین ( بخاری و مسلم) صحیح است که آنها در کتاب خویش نیاورده اند.

حدیث دوم:

ابو سعید خدری می گوید: رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرمود: مهدی از ما اهل بیت است . استخوان بینی اش بر آمدگی زیبایی دارد. او زمین را پر از عدل و داد می کند چنانکه از ظلم وستم پر شده است و اینقدر زندگی می کند و حضرت انگشتان دست چپ را باز نمودند و دو انگشت سبابه و ابهام دست راست را نیز گشودند و بقیه انگشتان را بستند.[ یعنی مهدی علیه السلام هفت سال زندگی می کند]

مؤلف می گوید: این حدیث طبق شرط مسلم صحیح است که او در کتاب خویش نیاورده است.

حدیث سوم:

سعید بن مسیب می گوید از ام سلمه شنیدم که می گفت: شنیدم که رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم مهدی را یاد کرد و فرمود: آری او حق است و او از فرزندان فاطمه است.

حدیث چهارم:

ابوسعید خدری رضی الله عنه می گوید : رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: در آخر امت من مهدی ظاهر می شود. خداوند باران را فرو می فرستد و زمین گیاه خود را می رویاند و مهدی مال را بدون عیب و نقص عطا می کند و حیوانات زاد و ولد می کنند و امت بزرگ می شود و او هفت یا هشت سال زندگی می کند.

مؤلف می گوید: این حدیث صحیح است که آن دو نیاورده اند.

حدیث پنجم:

ابو سعید خدری رضی الله عنه می گوید: رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: مهدی در امت من خواهد آمد اگر کم زندگی کند هفت سال و الا نه سال خواهد زیست . امت من [در آن زمان] چنان متنعم خواهد شد که هیچگاه آنگونه نزیسته باشد. زمین خوراکی هایش را در اختیار آنان می گذارد و چیزی را ذخیره نمی نماید و مال ها انباشته خواهد بود به گونه ای که مردی برمی خیزد و می گوید : ای مهدی به من عطا کن پس مهدی به اومی گوید:[آنچه می خواهی] برگیر.

 

امام زمان سلام الله علیه از نظر اهل سنت
امام زمان سلام الله علیه از نظر اهل سنت

امام زمان سلام الله علیه از نظر اهل سنت
امام زمان سلام الله علیه از نظر اهل سنت

امام زمان سلام الله علیه از نظر اهل سنت
امام زمان سلام الله علیه از نظر اهل سنت

درباره ی ج. عبدی

ج. عبدی
" و آل احمد مظلومون قد قهروا "

همچنین ببینید

برترین اعمال!

  ?عبد العظیم حسنىّ گوید: بر مولاى خود امام جواد علیه السّلام وارد شدم و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس