معماری
خانه / امام عصر عج الله / اثبات وجود امام عصر / اثبات وجود امام عصر در کلام معصومین(۴)

اثبات وجود امام عصر در کلام معصومین(۴)


امام جواد علیه السّلام فرمود: روزى امیر المؤمنین علیه السّلام به همراهى حسن بن- علیّ علیه السّلام و سلمان فارسیّ رضى اللَّه عنه آمدند، در حالى که امیر المؤمنین علیه السّلام به دست سلمان تکیه داشت و به مسجد الحرام در آمد و جلوس فرمود که ناگه مردى خوش- سیما و خوش لباس پیش آمد و بر امیر المؤمنین علیه السّلام سلام کرد و آن حضرت سلامش را پاسخ گفت و او نیز نشست، سپس گفت:
اى امیر المؤمنین! من سه پرسش دارم اگر آنها را پاسخ گفتى مى‏ دانم که مردم در باره تو مرتکب امرى‏ شدند که من حکم مى‏ کنم که آنها در دنیا و آخرت ایمن نخواهند بود، و اگر چنین نشد مى‏ دانم که تو با آنها برابرى. امیر المؤمنین علیه السّلام فرمود:


 ⁉️از هر چه مى‏ خواهى بپرس. او پرسید: وقتى شخصى مى‏ خوابد روحش به کجا مى ‏رود؟


⁉️و چگونه انسان فراموش مى‏ کند و به خاطر مى‏ آورد؟


⁉️ و چگونه فرزندانشان شبیه عموها و داییهاى خود مى ‏شود؟


 امیر المؤمنین به جانب امام مجتبى رو کردند و فرمود: اى أبا محمد! پاسخش را بده. امام مجتبى فرمودند:
?امّا سؤال تو که وقتى انسان مى‏ خوابد روحش به کجا مى‏ رود، بدان که روح انسان متعلّق به ریح است و ریح متعلّق به هواست تا آنگاه که صاحب آن روح براى بیدارى به جنبش در آید، اگر خداى تعالى اجازه فرماید که آن روح به صاحبش برگردد، آن روح ریح را جذب کند و آن ریح هوا را جذب کند و روح بازگشته و در بدن صاحبش جاى مى‏ گیرد، و اگر خداى تعالى اجازه نفرمود که آن روح به صاحبش برگردد، هوا ریح را جذب کند و ریح روح را جذب کند و تا روز قیامت به صاحبش برنگردد.


?امّا آن سؤال که در باره به خاطر آوردن و فراموشى کردى، بدان که قلب آدمى در میان حقّه‏اى قرار دارد و بر آن حقّه سرپوشى نهاده شده است، اگر شخص بر محمّد و آل محمّد صلوات کامل فرستد آن سرپوش از روى حقّه برداشته مى ‏شود و قلب نورانى مى‏ گردد و شخص آنچه را که فراموش کرده به خاطر مى‏ آورد، و اگر بر محمّد و آل محمّد صلوات نفرستد و یا آنکه صلواتش ناقص باشد، آن سرپوش بر روى آن حقّه بیفتد و قلب تاریک شود و شخص آنچه را که در خاطر داشته فراموش کند.


?و امّا آن سؤال که در باره شباهت فرزند به عموها و دایی ها کردى، چون مرد به نزد همسرش آید و با وى آمیزش کند، اگر قلبش با سکونت و عروقش آرام و بدنش غیر مضطرب باشد آن نطفه در رحم آرام مى‏ گیرد و فرزند شبیه پدر و مادرش مى‏ گردد، امّا اگر آمیزش همراه با طپش قلب و عروق غیر آرام و بدن مضطرب باشد، آن نطفه مضطرب شده و در حال اضطراب بر بعضى از عروق واقع مى‏ گردد، و اگر بر رگى از عروق عموها واقع گردد، فرزند شبیه عموها مى‏ گردد و اگر بر رگى از عروق داییها واقع گردد، فرزند شبیه دایی ها مى‏ گردد.

آن شخص گفت: أشهد أن لا إله إلّا اللَّه✋️ و پیوسته به آن گواهى داده‏ ام،

و أشهد أنّ محمّدا رسول اللَّه و پیوسته به آن گواهى داده‏ ام، و شهادت مى‏ دهم که شما وصىّ پیامبر و قیام ‏کننده به حجّت اوئید- و به امیر المؤمنین علیه السّلام اشاره کرد- و پیوسته به آن گواهى مى‏ دهم و شهادت مى ‏دهم که شما وصیّ او و قیام‏ کننده به حجّت اوئید- و به امام حسن علیه السّلام اشاره کرد- و شهادت مى ‏دهم که حسین بن علیّ که فرزند تو است قیام‏ کننده به امر حسن پس از اوست. و شهادت مى‏ دهم که علیّ ابن الحسین قیام‏ کننده به امر حسین پس از اوست، و گواهى مى‏ دهم که محمّد بن- علیّ قیام ‏کننده به امر علیّ بن حسین است، و گواهى مى ‏دهم که جعفر بن محمّد قیام ‏کننده به امر محمّد بن علیّ است، و شهادت مى ‏دهم که موسى بن جعفر قیام ‏کننده به امر جعفر بن محمّد است و شهادت مى ‏دهم که علیّ بن موسى قیام‏ کننده به امر موسى بن جعفر است، و گواهى مى‏ دهم که محمّد بن علیّ قیام‏ کننده به امر علیّ ابن موسى است، و گواهى مى‏ دهم که علىّ بن محمّد قیام‏ کننده به امر محمّد بن علیّ است، و گواهى مى‏ دهم که حسن بن علیّ قیام‏ کننده به امر علیّ بن محمّد است.

و گواهى مى ‏دهم بر مردى از فرزندان حسن بن علیّ که کنیه و نامش برده نشود تا
آنکه امرش ظاهر شده و زمین را از داد آکنده سازد همچنان که پر از ستم شده باشد،

و اى امیر المؤمنین سلام و رحمت و برکات خداوند بر تو باد، آنگاه برخاست و رفت.
بعد از آن امیر المؤمنین علیه السّلام فرمود: اى ابا محمّد! به دنبال او برو و ببین به کجا مى‏ رود، امام حسن علیه السّلام به دنبال او رفت و سپس گفت: همین که پایش را بیرون مسجد گذاشت دیگر ندانستم که به کدام سرزمین خدا رفت و من به نزد امیر المؤمنین علیه السّلام برگشتم و به او خبر دادم، فرمود: اى ابا محمّد! آیا او را شناختى؟ گفتم: خدا و رسول و امیر المؤمنین داناترند، فرمود: او خضر علیه السّلام است.

 

✅ابو سعید عقیصا گوید: وقتى امام حسن علیه السّلام با معاویه مصالحه کرد، مردم به نزد او آمدند و بعضى از آنها امام را به واسطه بیعتش مورد سرزنش قرار دادند، امام علیه السّلام
? فرمود: واى بر شما، چه مى‏ دانید که چه کردم؟ به خدا سوگند این‏ عمل براى شیعیانم از آنچه که آفتاب بر آن بتابد و غروب کند بهتر است، آیا نمى ‏دانید که من امام مفترض الطّاعه بر شما هستم و به نصّ رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم یکى از دو سروران جوانان بهشتم؟ گفتند: آرى،
?فرمود: آیا مى‏ دانید که وقتى خضر علیه السّلام کشتى را سوراخ کرد و دیوار را بپا داشت و آن جوان را کشت، این اعمال موجب خشم موسى بن عمران گردید چون حکمت آنها بر وى پوشیده بود؟
امّا آن اعمال نزد خداى تعالى عین حکمت و صواب بود؟


 ?آیا مى‏ دانید که هیچ یک از ما ائمّه نیست جز آنکه بیعت سرکش زمانش بر گردن اوست مگر قائمى که روح اللَّه عیسى بن مریم پشت سر او نماز مى‏ خواند!  خداوند ولادت او را مخفى مى‏ سازد و شخص او نهان مى‏شود تا آنگاه که خروج کند بیعت احدى بر گردن او نباشد. او نهمین از فرزندان برادرم حسین است و فرزند سرور کنیزان، خداوند عمر او را در دوران غیبش طولانى مى‏ گرداند، سپس با قدرت خود او را در صورت جوانى که کمتر از چهل سال دارد ظاهر مى‏ سازد تا بدانند که خداوند بر هر کارى توانا است.?


? کمال الدین وتمام النعمه/ ترجمه پهلوان، ج‏1، ص: ۵۷۸الی ۵۸۲

 

درباره ی ا. زارعین

ا. زارعین
شوق تو به باغ لاله جان خواهد داد/ عطر تو به گلها هیجان خواهد داد/ فردا که به آفاق بپیچد نورت/ تکبیر تو کعبه را تکان خواهد داد/

همچنین ببینید

برترین اعمال!

  ?عبد العظیم حسنىّ گوید: بر مولاى خود امام جواد علیه السّلام وارد شدم و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس