معماری
خانه / امام عصر عج الله / اثبات وجود امام عصر / امام مهدی علیه السلام در کتب اهل سنت- قسمت دهم
امام مهدی علیه السلام در کتب اهل سنت
امام مهدی علیه السلام در کتب اهل سنت

امام مهدی علیه السلام در کتب اهل سنت- قسمت دهم

اامام مهدی علیه السلام در کتب اهل سنت- قسمت دهم

کتاب معالم السنن فی شرح کتاب السنن

تالیف: حمد بن محمد بن ابراهیم بن الخطاب

وی از علمای اهل سنت در قرن چهارم هجری و از اعقاب زید بن الخطاب برادر عمر بن الخطاب می باشد. تولد و مرگش در بست  از توابع کابل بوده است. وی در علومی همچون حدیث، فقه ، لغت و ادب فعالیت داشته وی دارای تصانیفی است که از جمله آنها "بیان اعجاز القرآن" ، " اصلاح غلط المحدثین" ،" اعلام السنن فی شرح البخاری" و کتاب " معالم السنن فی شرح کتاب السنن" می باشد. وی در تالیف اخیر که در چهارده مجلد به طبع رسیده است و شرحی است بر کتاب "سنن ابی داود" ؛ بخشی را به حضرت ولی عصر عجل الله تعالی له الفرج اختصاص داده است که ذیلا به ذکر ترجمه چند حدیث همراه با ترجمه ی شرح وی بر این احادیث، می پردازیم.

[حدیث اول]

ابوداود می گوید: ام سلمه [رضی الله عنها] گفته است: از رسول خدا صلی الله علیه [وآله] و سلم شنیدم که می فرمود: مهدی از عترت من از فرزندان فاطمه است.

مؤلف می گوید: منظور از عترت فرزند صلبی انسان است و گاهی اوقات به نزدیکان و عموزادگان نیز اطلاق می شود ازاین رو ابوبکر در روز سقیفه گفت : ما عترت رسول خدا صلی الله علیه [وآله] و سلم هستیم.

[حدیث دوم]

ابوداود می گوید: ابو سعید خدری گفته است که رسول خدا صلی الله علیه [وآله] وسلم فرمود: مهدی از من است . او دو طرف پیشانیش کم مو و بینی برآمده است.

مؤلف می گوید: جلاء به معنی آشکارشدن مو از جلوی سر است مثلا گفته می شود مرد اجلی و برای ستایش از کسی لفظ  "أجلی" بلیغ تر از لفظ "أملح" (نمکین تر) است…

[حدیث سوم]

ابوداود می گوید: ام سلمه [رضی الله عنها] در جریان نقل داستان مهدی [علیه السلام] گفته است: او در میان مردم به سیره پیامبرشان عمل می کند و اسلام را در زمین پابرجا و مستحکم می کند. پس هفت سال زندگی می کند سپس از دنیا می رود و مسلمانان بر او نماز میگزارند.

مؤلف می گوید: منظور از "جِران" جلوی گردن است و اصل آن در شتر استعمال می شود آن هنگامی که گردنش را به صورت کشیده روی زمین می گذارد و او زمانی اینکار را می کند که مدت زیادی زانوانش بسته باشد و این لفظ به عنوان ضرب المثلی است برای اسلام آن هنگام که بر روی زمین مسقر می شود و دیگر فتنه و هیجانی رخ نمی دهد و احکام اسلام همراه با عدالت و پایداری اجرا می گردد.

امام مهدی علیه السلام در کتب اهل سنت
امام مهدی علیه السلام در کتب اهل سنت

امام مهدی علیه السلام در کتب اهل سنت
امام مهدی علیه السلام در کتب اهل سنت

درباره ی ج. عبدی

ج. عبدی
" و آل احمد مظلومون قد قهروا "

همچنین ببینید

برترین اعمال!

  ?عبد العظیم حسنىّ گوید: بر مولاى خود امام جواد علیه السّلام وارد شدم و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس