معماری
خانه / امام عصر عج الله / ….سیصد و سیزده

….سیصد و سیزده

⚜️أبان بن تغلب گوید: «در مکّه خدمت امام صادق علیه السّلام در مسجدى بودم، و آن حضرت در حالى که دست مرا گرفته بود، به من فرمود:
? اى أبان در آینده نزدیک خداوند سیصد و سیزده نفر را در همین مسجد شما گرد مى‏آورد، و اهل مکّه مى‏دانند که پدرانشان و اجدادشان هنوز آفریده نشده‏اند، آنان شمشیرها به میان بسته‏ اند، بر هر شمشیرى اسم آن مرد و نام پدرش و مشخّصاتش و نسبش نوشته شده است، پس (آن حضرت) نداکننده‏ اى را دستور مى‏ دهد و او آواز مى‏ دهد: این همان مهدى است که بر طبق قضاوت داود و سلیمان قضاوت مى‏ کند و براى آن گواهى نمى‏ طلبد».

 

⚜️محمّد بن مسلم از امام باقر علیه السّلام روایت کرده که آن حضرت در بیان این فرمایش خداى تعالى که مى ‏فرماید:
? أمَّنْ یُجِیبُ الْمُضْطَرَّ إِذا دَعاهُ‏- الآیه، «یا کسى که پاسخ مى ‏دهد به درمانده هنگامى که او را مى‏ خواند»  فرمود: این آیه در باره قائم علیه السّلام نازل شده است، و جبرئیل به صورت پرنده سفیدى بر ناودان کعبه نشسته و او نخستین خلق خداوند است از نظر بیعت با آن حضرت- مرادم جبرئیل است- و بعد آن سیصد و سیزده نفر با او بیعت مى‏ کنند، پس هر کس که مانده در راه باشد در آن ساعت مى‏ رسد، و کسى که [درگیر راه نشده باشد] از بستر خود ناپدید مى‏شود و این همان فرمایش امیر المؤمنین علیه السّلام است که مى ‏فرماید: «آن گمشدگان از بسترهایشان» و نیز همان فرمایش خداى عزّ و جلّ است‏ فَاسْتَبِقُوا الْخَیْراتِ‏- الآیه: «در نیکی ها پیشى بجوئید هر کجا که باشید خداوند همگى شما را باز مى ‏آورد» آن حضرت فرمود: خیرات همان ولایت ما خاندان است‏

⚜️أبان بن تغلب از امام صادق علیه السّلام روایت کرده که آن حضرت فرمود:
 ? «خداونددر آینده سیصد و سیزده [مرد] را در مسجدى [در] مکّه بر مى‏ انگیزد، و اهل مکّه مى‏ دانند که آنان از پدرانشان و اجدادشان زاده نشده‏ اند (یعنى اهل مکّه نیستند)، براى ایشان شمشیرهائى است که هزار کلمه بر آن نوشته شده، هر کلمه خود کلید هزار کلمه است، خداوند از هر سرزمینى باد را برانگیزد تا بگوید: این همان مهدى است که بر طبق حکم داود حکم مى‏ کند و به گواه نیاز ندارد».

 

⚜️ابو الجارود گوید: امام باقر علیه السّلام فرمود:
? «اصحاب قائم سیصد و سیزده مرد از فرزندان عجم هستند که پاره‏اى از آنان در روز میان ابر برده مى‏شود و نام خودش و نام پدرش و نسبش و خصوصیّاتش شناخته مى ‏شود، بعضى از آنان در بسترش خفته باشد و بدون قرار قبلى در مکّه با او دیدار کند».

 

⚜️ابو بصیر از امام باقر علیه السّلام روایت کرده که:
? «قائم» علیه السّلام در میان گروهى به عدد اهل بدر- سیصد و سیزده تن- از ثنیّه (گردنه) ذى طوى پائین مى‏ آید تا آنکه پشت خود را به حجر الأسود تکیه مى‏ دهد و پرچم پیروز را به اهتراز در مى‏ آورد».

⚜️حکیم بن سعد گوید: شنیدم علىّ علیه السّلام مى ‏فرمود:
 ? «همانا یاران قائم همگى جوانند و پیر در میانشان نیست مگر به اندازه سرمه در چشم یا به قدر نمک در توشه راه و کمترین چیز در توشه راه نمک است».

?االغیبه للنعمانی / ترجمه غفارى ؛ ص۴۳۵تا ۴۳۸

درباره ی ا. زارعین

ا. زارعین
شوق تو به باغ لاله جان خواهد داد/ عطر تو به گلها هیجان خواهد داد/ فردا که به آفاق بپیچد نورت/ تکبیر تو کعبه را تکان خواهد داد/

همچنین ببینید

برترین اعمال!

  ?عبد العظیم حسنىّ گوید: بر مولاى خود امام جواد علیه السّلام وارد شدم و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس