معماری
خانه / امام عصر عج الله / خطبه امیرالمؤمنین علیه السلام پیرامون علائم آخر الزمان

خطبه امیرالمؤمنین علیه السلام پیرامون علائم آخر الزمان

 

◀️ شیخ صدوق در کمال الدین از نزال بن سبره روایت می‎کند که گفت: علی بن ابی طالب (علیه‎السلام) برای ما خطبه خواند و پس از حمد و ثنای الهی سه بار فرمود:

👈 سلونی ایّها النّاس قبل ان تفقدونی 👉

یعنی: ای مردم! پیش از آنکه مرا از دست بدهید، هرچه می‎خواهید از من بپرسید!

در این وقت صعصعۀ بن صوحان از جا برخاست و گفت: یا امیرالمؤمنین! دجال کی خواهد آمد؟ فرمود: بنشین! خداوند سخن تو را شنید و دانست که مقصودت چیست. به خدا قسم در این باره سائل و مسئول (تو و من) یکسان هستیم (یعنی این از اسراری است که فقط خداوند می‎داند)

ولی این را بدان که آمدن دجال علاماتی دارد که طابق النعل بالنعل متعاقب هم به وقوع می‎پیوندد. اگر خواسته باشی اطلاع می‎دهم. عرض کرد: یا امیرالمؤمنین بفرمائید!

👇 آنچه امیرالمؤمنین (علیه السلام) در رابطه با علائم پیش از ظهور فرمودند 👇

فرمود: آنچه می‎گویم از بر کن! علامات آن این است: (دجال در وقتی می‎آید که) مردم نماز را بمیرانند، و امانت را ضایع کنند، و دروغ گفتن را حلال شمارند و ربا بخورند، و رشوه بگیرند، و ساختمانها را محکم بسازند، و دین را به دنیا بفروشند، و موقعی که سفیهان را به کار گماشتند، و با زنان مشورت کردند، و پیوند خویشان را پاره نمودند، و هواپرستی پیشه ساختند و خون یک دیگر را بی ارزش دانستند، حلم و بردباری در میان آنها نشانه ضعف و ناتوانی باشد، و ظلم و ستم باعث فخر گردد، امراء فاجر، وزراء ظالم، و سرکردگان دانا، خائن و قاریان (قرآن) فاسق باشند. شهادت باطل آشکار باشد، و اعمال زشت و گفتار بهتان آمیز و گناه و طغیان و تجاوز علنی گردد، قرآن‎ها زینت شود، و مسجدها نقاشی و رنگ آمیزی و مناره‎ها بلند گردد، و اشرار مورد عنایت قرار گیرند، و صف‎ها در هم بسته شود.

👈 خواهش‎ها مختلف باشد و پیمان‎ها نقض گردد، و وعده‎ای که داده شد نزدیک شود. زنها بواسطه میل شایانی که به امور دنیا دارند در امر تجارت با شوهران خود شرکت جویند. صداهای فاسقان بلند گردد و از آنها شنیده شود! بزرگ قوم، رذلترین آنهاست، از شخص فاجر به ملاحظه شرش تقیه شود، دروغگو تصدیق، و خائن امین گردد، زنان نوازنده، آلات طرب و موسیقی به دست گرفته نوازندگی کنند! و مردم پیشینیان خود را لعنت نمایند. زنها بر زین‏ها سوار شوند و زنان به مردان و مردان به زنان شباهت پیدا کنند.

👈 شاهد (در محکمه) بدون این که از وی درخواست شود شهادت می‎دهد، و دیگری بخاطر دوست خود بر خلاف حق گواهی دهد. احکام دین را برای غیر دین بیاموزند، و کار دنیا را بر آخرت مقدم دارند، پوست میش را بر دل‎های گرگ‎ها بپوشند، در حالی که دل‎های آنها از مردار متعفن‎تر و از صبر تلخ‎تر است. در آن موقع شتاب و تعجیل کنید. بهترین جاها در آن روز بیت المقدس است. روزی خواهد آمد که هر کسی آرزو کند که از ساکنان آنجا باشد.

مهدی موعود، ترجمه بحار الأنوار، متن، ص ۵۴۸

درباره ی محسن عباسی

محسن عباسی
السلام علی الصراط الواضح و النجم اللائح و الامام الناصح و رحمه الله و برکاته... این دیده نیست لایق دیدار روی تو چشمی دگر بده که تماشا کنم تو را

همچنین ببینید

برترین اعمال!

  🔹عبد العظیم حسنىّ گوید: بر مولاى خود امام جواد علیه السّلام وارد شدم و …

Leave a Reply

2 Comments on "خطبه امیرالمؤمنین علیه السلام پیرامون علائم آخر الزمان"

Notify of
avatar
Sort by:   newest | oldest | most voted
محمد
Guest

با سلام و تشکر
به نظرم تقریبا همه این گفته های حضرت رخ داده است . در مورد جملات آخر که مبنی بر بهترین جاها بیت المقدس است سوال داشتم .
منظور چیست ؟ یعنی ما باید بریم بیت المقدس ؟ اونجا مکان خوبی برای دین داری است ؟ جاهای دیگه من جمله شهرهای مقدس شیعیان رو چرا حضرت نفرمودن ؟

wpDiscuz
قالب وردپرس