معماری
خانه / امام عصر عج الله / امر به منکر و نهی از معروف !!!

امر به منکر و نهی از معروف !!!

◀️ صدوق (ره) در کتاب «امالی» به سند خود از عبداللَّه بن سلیمان که کتب آسمانی را خوانده بود، نقل کرده که گفت: در انجیل خواندم…

سپس اوصاف پیغمبر (صلّی اللَّه علیه و آله) را ذکر کرد تا آنجا که خداوند متعال به حضرت عیسی (علیه السلام) فرمود: تو را به سوی خود بالا می‎برم و سپس در آخرالزمان فرود می‎آورم تا آنکه عجایب آن پیغمبر را از امت او ببینی و در مبارزه با دجال ملعون آنها را یاری کنی. من تو را در موقع نماز فرود می‎آورم تا با آنها نماز بگزاری. زیرا آنها امتی هستند که رحمت الهی بر آنها فرود می‎آید.

? حمیری در قرب الاسناد از محمد بن صدقه از امام جعفر صادق (علیه‎السلام) از پدرش (امام محمدباقر علیه‎السلام) روایت کرده که پیغمبر (صلی اللَّه علیه و آله) فرمود:

کیف بکم اذا فسد نسائکم و فسق شبّانکم و لم تأمروا بالمعروف و لم تنهوا عن المنکر

? چگونه خواهید بود، زمانی که زنان شما فاسد و جوانان شما فاسق شوند نه امر بمعروف کنید و نه نهی از منکر نمائید. عرض کردند: یا رسول اللَّه! آیا این چنین خواهد شد؟ فرمود: آری از این هم بدتر خواهد شد. چه حالی خواهید داشت هنگامی که امر به منکر کنید و نهی از معروف نمائید؟! عرض کردند: یا رسول‎اللَّه آیا چنین خواهد شد؟ فرمود: آری از این هم بدتر می‎شود!

چگونه خواهید بود در وقتی که ببینید کار خوب، زشت و کار زشت، خوب شمرده شود؟!

نیز در قرب الاسناد از حنان بن سدیر صیرفی روایت کرده‎اند که گفت: از حضرت صادق (علیه‎السلام) درباره فرو رفتن بیابان سؤال کردم (که کدام بیابان است موقع خروج سفیانی مردمی را در خود فرو می‎برد؟)

فرمود: آنها در دوازده میلی ذات الجیش [۱] به زمین فرو می‎روند.

? علی بن ابراهیم قمی در تفسیر خود از ابوالجارود روایت کرده که امام محمدباقر (علیه‎السلام) در تفسیر آیه إِنَّ اللَّهَ قادِرٌ عَلی أَنْ یُنَزِّلَ عَذاباً مِنْ فَوْقِکُمْ یعنی خداوند قادر است که عذابی از بالایتان، فرو فرستد، به وی فرمود: خداوند در آخرالزمان آیاتی (علاماتی) را به تو نشان می‏ دهد که از جمله دابۀ الارض یعنی جنبنده روی زمین و خروج دجال و آمدن عیسی بن مریم (علیه‎السلام) و طلوع آفتاب از مغرب است.

? و هم ابوالجارود از آن حضرت روایت کرده که در تفسیر این آیه قُلْ هُوَ الْقادِرُ عَلی أَنْ یَبْعَثَ عَلَیْکُمْ عَذاباً مِنْ فَوْقِکُمْ یعنی: پیغمبر! بگو خداوند قادر است که عذابی از بالایتان به سوی شما بفرستد. فرمود: این عذاب دجال و صدای آسمانی است و بقیه آیه که می‎گوید: أَوْ مِنْ تَحْتِ أَرْجُلِکُمْ

یعنی: یا عذابی از زیر پای شما بفرستد، فرو رفتن در بیابان است أَوْ یَلْبِسَ کُمْ شِیَعاً یعنی: یا شما را گروه‎های مختلف بهم ریزد، اختلافاتی است که در امور دینی پیدا می‎شود و از یکدیگر بدگویی می‎نمایند وَ یُذِیقَ بَعْض کُمْ بَأْسَ بَعْضٍ یعنی: سختی بعضی از شما را به بعضی دیگر می‎چشاند؛ این است که بعضی از شما بعضی دیگر را به قتل برسانند و تمام این عذاب‎ها در میان اهل قبله به وقوع می‎پیوندد [۲]

نیز در قرب الاسناد از ابن اسباط نقل می‎کند که گفت به حضرت امام رضا (علیه‎السلام) عرض کردم: قربانت گردم ثعلبه بن میمون از علی بن مغیره و او از زید قمی (زید العمی) از امام زین العابدین (علیه‎السلام) برای من نقل کرد که فرموده است: قائم (علیه‎السلام) ما در موسمی که مردم به حج می‎روند قیام می‎کند، امام رضا (علیه‎السلام) فرمود: آیا قائم (علیه‎السلام) بدون خروج سفیانی قیام می‎کند؟! قیام قائم (علیه‎السلام) ما از جانب خدا مسلّم است و آمدن سفیانی هم حتمی است و قائم (علیه‎السلام) ظهور نمی‎کند مگر بعد از خروج سفیانی. عرض کردم: قربانت شوم! آنچه فرمودی امسال واقع می‎شود؟ فرمود: هرچه خداوند اراده کند خواهد شد. عرض کردم در سال بعد چطور؟ فرمود: خدا هر کاری را بخواهد می‎کند.

مهدی موعود، ترجمه بحار الأنوار، متن، ص ۵۳۶

 

[۱] محلی واقع میان مکه و مدینه است و مقصود همان «بیداء» است.

[۲] اهل قبله مسلمانان هستند. و در حقیقت مخاطب این روایت و مشابه آن مسلمانان می‎باشند که بر اثر نافرمانی خداوند و اختلافاتی که در آخرالزمان و نزدیکی‏های ظهور امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) در میان‎شان پیدا می‎شود، دچار اینگونه عذاب‎ها می‎گردند.

 

درباره ی محسن عباسی

محسن عباسی
السلام علی الصراط الواضح و النجم اللائح و الامام الناصح و رحمه الله و برکاته... این دیده نیست لایق دیدار روی تو چشمی دگر بده که تماشا کنم تو را

همچنین ببینید

برترین اعمال!

  ?عبد العظیم حسنىّ گوید: بر مولاى خود امام جواد علیه السّلام وارد شدم و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس