معماری
خانه / امام عصر عج الله / تنها راه نجات…

تنها راه نجات…

 

◀️ صدوق در کمال‎الدین از جابر جعفی از امام صادق (علیه‎السلام) روایت نموده که فرمود:

? زمانی بر مردم خواهد گذشت که امام آنها از نظرشان غائب گردد. خوش بحال آنها که در آن زمان بر عقیده خود نسبت به ما ثابت می‎مانند. کمترین ثوابی که آنها دارند این است که خداوند متعال آنها را با این کلام صدا زند: بندگان من! که ایمان به من آوردید و غیب مرا تصدیق کردید، شما را به ثواب نیکوی خود مژده می‎دهم، شما بندگان و کنیزان حقیقی من هستید عبادت شما را می‎پذیرم و از تقصیرات شما می‎گذرم و شما را می‎آمرزم و بخاطر شما بندگانم را از باران سیراب می‏کنم، و بلا را از مردم برطرف می‏سازم، اگر برای خاطر شما نبود عذاب خود را بر آنان (که در بی دینی و غفلت و معصیت به سر می‎برند) فرو می‎فرستادم.

? جابر گفت: عرض کردم یابن رسول‎اللَّه! بهترین کاری که شخص با ایمان در آن زمان می‎تواند انجام دهد چیست؟ فرمود: حفظ زبان خود و ماندن در خانه!

روایت زراره بن اعین [۱] هم در آن کتاب از زراره روایت نموده که گفت: از حضرت صادق (علیه‎السلام) شنیدم می‎فرمود: قائم (علیه‎السلام) پیش از قیامش غیبتی دارد. سپس فرمود: ای زراره! او همان منتظَر است و همان است که مردم درباره ولادتش تردید می‎کنند! بعضی می‎گویند او هنوز در شکم مادر است. برخی می‎گویند: او غائب است، و عده‎ای هم می‎گویند او هنوز متولد نشده است، و جمعی می‎گویند دو سال پیش از وفات پدرش متولد شده است.

? اوست که مردم همه در انتظار وی می‎باشند ولی خداوند دوست دارد شیعیان را بدین وسیله امتحان کند. در آن موقع است که اهل باطل دچار شک می‎شوند.

زراره می‎گوید: عرض کردم: قربانت گردم، اگر من آن زمان را درک نمایم چه کار کنم؟ فرمود: ای زراره اگر آن روز را درک کردی پیوسته این دعا را بخوان:

«اللّهم عرّفنی نفسک فانّک ان لم تعرّفنی نفسک لم اعرف نبیّک

اللّهم عرّفنی نبیّک فانّک ان لم تعرّفنی نبیّک لم اعرف حجّتک

اللّهم عرّفنی حجّتک فانّک ان لم تعرّفنی حجّتک ضللت عن دینی»

? پروردگارا! خود را به من بشناسان که اگر خود را به من نشناسانی نمی‎توانم پیغمبرت را بشناسم

? پروردگارا! پیغمبرت را به من بشناسان که اگر پیغمبرت را به من نشناسانی نمی‎توانم حجت تو را بشناسم

? پروردگارا! حجت خود را به من بشناسان، که اگر حجت خود را به من نشناسانی دین خود را از دست می‎دهم!

آنگاه فرمود ای زراره! جوانی را در مدینه خواهند کشت. عرض کردم: این همان نیست که لشکر سفیانی او را می‎کشند؟ فرمود: نه بلکه لشکر اولاد فلان او را به قتل می‏رسانند، این لشکر حرکت نموده به مدینه می‏ آیند بطوری که مردم نمی‎دانند آنها در چه وضعی وارد مدینه شدند. آنگاه آن جوان را گرفته و با بیدادگری و ظلم و ستم به قتل می‏رسانند. بعد از آن خداوند دیگر به آنها مهلت نمی‎دهد و در آن موقع منتظِر فرج و گشایش باشید.

و هم در کمال الدین از عمر بن عبد العزیز از امام صادق (علیه‎السلام) روایت نموده که به وی فرمود: هنگامی که صبح و شام امامی ندیدی که از وی پیروی کنی، هر کس را دوست میداری دوست و کسانی را که دشمن میداری دشمن بدار تا آنکه خداوند آن امام را ظاهر گرداند [۲]. هم در آن کتاب از عیسی بن عبد اللَّه بن عمر بن علی بن ابی طالب (علیه‎السلام) و او از دائیش حضرت صادق (علیهالسلام) روایت می‎کند که گفت: عرض کردم: اگر حادثه‎ای پدید آمد (یعنی شما بمیرید) که خدا آن روز را برای من پیش نیاورد؛ از کی پیروی کنم؟

حضرت اشاره به موسی کاظم (علیه‎السلام) نمود. عرض کردم: اگر او هم درگذشت از کی پیروی نمایم؟ فرمود: از فرزندش پیروی کن. عرض کردم: اگر فرزند او هم درگذشت و برادر بزرگ و پسر کوچکی بجای گذاشت از کدام یک پیروی نمایم؟ فرمود از پسرش و بعد از او نیز همین طور است.

? عرض کردم: اگر او را نشناسم و جای او را هم ندانم کجاست چه کنم؟ فرمود: میگویی: خدایا! من بازمانده حجت‎های تو را که از اولاد امام گذشته است دوست میدارم همین جمله عذر تو را برطرف می‎سازد.

? همچنین صدوق در کمال الدین از عبداللَّه بن سنان روایت می‎کند که حضرت صادق (علیه‎السلام) فرمود: عنقریب شبهه‎هایی برای شما پدید می‎آید که نه علامتی برای یافتن راه (حق) هست و نه امامی که (شما را) راهنمائی کند. کسی جز آنها که دعای غریق می‎خوانند از آن ورطه نجات نمی‎یابد. عرض کردم: دعای غریق چگونه است؟ فرمود: میگویی:

یا اللَّه یا رحمان یا رحیم یا مقلّب القلوب ثبّت قلبی علی دینک

عرض کردم «یا مقلب القلوب و الابصار ثبت قلبی علی دینک»

فرمود: خداوند مقلب القلوب و الابصار است، ولی این طور که من می‎گویم بگو: یا مقلب القلوب ثبت قلبی علی دینک

? بر عقیده خود ثابت بمانید و نیز در کتاب مزبور، از یونس بن یعقوب و او از کسی که روایت را نوشته از حضرت صادق (علیه‎السلام) روایت نموده که فرمود: چه حالی خواهید داشت زمانی که مدتی از عمرتان بگذرد و امام خود را نشناسید؟ عرض شد اگر آن روز فرا رسد چه کنیم؟ فرمود: چنگ زنید به همین طریقه‎ای که دارید تا حقیقت امر روشن شود.

? نیز در آن کتاب است که حضرت صادق (علیه ‏السلام) به زراره فرمود: زمانی خواهد آمد که امام از نظر مردم پنهان شود، زراره می‎گوید: عرض کردم: در آن زمان مردم چه می‎کنند؟ فرمود: طریقه‎ای که دارند از دست ندهند تا آنکه مطلب بر آنها روشن گردد

? و هم در کمال الدین از ابوبصیر از حضرت صادق (علیه‎السلام) روایت نموده که در تفسیر آیه یَوْمَ یَأْتِی بَعْضُ آیاتِ رَبِّکَ لا یَنْفَعُ نَفْساً إِیمانُها لَمْ تَکُنْ آمَنَتْ مِنْ قَبْلُ أَوْ کَسَبَتْ فِی إِیمانِها خَیْراً، فرمود: آن روز، روز قیام منتظَر ماست!

خوش بحال شیعیان قائم (علیه‎السلام) ما که در غیبت او منتظِر ظهور او می‎باشند و اطاعت او را گردن می‎نهند. آنها دوستان خدایند و کسانی می‎باشند که از کسی جز خدا ترس ندارند و غمگین نمی‏باشند.

? هم در آن کتاب از علی بن محمد بن زیاد روایت می‎کند که گفت: نامه‎ای خدمت امام موسی کاظم (علیه‎السلام) نوشتم و پرسیدم فرج آل محمد (صلوات الله علیهم اجمعین) کی خواهد بود؟ در جواب مرقوم فرمود: هنگامی که صاحب شما از دیار ستمگران پنهان گردید، منتظِر فرج باشید.

مهدی موعود، ترجمه بحارالأنوار، متن، ص ۵۲۵

 

[۱] زراره بن اعین شیبانی از مردم کوفه و شاگردان عالی مقام حضرت باقر و صادق (علیهما السلام) بوده است. در فقاهت و دیانت و وثاقت و علم و فضل در میان انبوه شاگردان ائمه اطهار نظیر نداشته است. روایت شده که امام صادق (علیه‎السلام) به فیض بن مختار فرمود: هر وقت طالب حدیث ما شدی از این شخص نشسته اخذ کن و اشاره به زراره فرمود. و هم فرمود: لولا زراره لقلت انّ احادیث ابی ستذهب یعنی: اگر زراره نبود می‎گفتم احادیث پدرم عنقریب از میان می‏رود. روایت شده که یونس بن عمار راوی جلیل القدر؛ حدیثی  از امام باقر (علیه‎السلام) برای حضرت صادق (علیه ‏السلام) نقل کرد، حضرت فرمود: آنچه زراره از پدرم نقل کرده روا نیست که ما آن را رد کنیم…

[۲] منظور این است که به اعتقاد مذهبی و تشیع سابق خود ثابت باشد و با شتاب و بدون تحقیق و بررسی هر کسی را دوست مدار و امام زمان ندان، تا آنگاه که امام زمان واقعی با تمام علائم و نشانه ‏ها آشکار گردد.

 

درباره ی محسن عباسی

محسن عباسی
السلام علی الصراط الواضح و النجم اللائح و الامام الناصح و رحمه الله و برکاته... این دیده نیست لایق دیدار روی تو چشمی دگر بده که تماشا کنم تو را

همچنین ببینید

برترین اعمال!

  ?عبد العظیم حسنىّ گوید: بر مولاى خود امام جواد علیه السّلام وارد شدم و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس