معماری
خانه / امام عصر عج الله / مرگ سریع و شمشیر!!!

مرگ سریع و شمشیر!!!

 

◀️ در غیبت نعمانی است که ابوبصیر گفت: از حضرت صادق (علیه‎السلام) پرسیدم:

قربانت گردم قیام قائم (علیه‎السلام) کی خواهد بود؟ فرمود: ما اهل بیتی هستیم که وقت آن را تعیین نمی‎کنیم، زیرا پیغمبر (صلوات الله علیه و آله) فرمود: آنها که وقت آن را معین می‎کنند، دروغگو هستند.

? پیش از ظهور قائم پنج علامت می‎باشد:

اول: صدای آسمانی که در ماه رمضان شنیده می‎شود.

دوم: خروج سفیانی

سوم: خروج مردی از اهل خراسان

چهارم: کشته شدن نفس الزکیه

پنجم: فرو رفتن بیابان مکه

? آنگاه فرمود: قبل از ظهور وی دو طاعون پدید می‎آید: یکی طاعون سفید و دیگری طاعون سرخ

عرض کردم: قربانت شوم! طاعون سفید چیست و طاعون سرخ کدام است؟

فرمود: طاعون سفید مرگ سریع است و طاعون سرخ شمشیر می‎باشد [۱]

قائم (علیه‎السلام) قیام نمی‎کند مگر بعد از آنکه در شب جمعه و بیست و سوم ماه از وسط آسمان او را به نام صدا زنند عرض کردم: چطور او را صدا می‎زنند؟ فرمود: نام او و نام پدرش را می‎برند، و می‎گویند آگاه باشید فلانی پسر فلانی قائم آل محمد (سلام الله و صلواته علیه) آشکار شد. به فرمان او گوش فرا دهید و از وی پیروی کنید. بعد از این ندا هیچ ذی روحی نمی‎ماند جز اینکه این صدا را می‎شنوند و آنها که خوابیده‎اند بیدار می‎شوند و به حیاط خانه خود می‎آیند و دوشیزگان از پس پرده بیرون می‎دوند و با آن صدا، قائم (سلام الله علیه) قیام می‎کند و آن صدا هم صدای جبرئیل (علیه‎السلام) است.

? کلینی از ابوبصیر از حضرت صادق (علیه‎السلام) روایت می‎کند که فرمود: خداوند وحی فرستاد برای عمران (علیه السلام) که من فرزندی نیکو و با برکت به تو موهبت می‎کنم که کور مادرزاد و افراد پیس را شفا دهد و با اجازه خدا مرده را زنده گرداند، و خدا او را به سوی بنی اسرائیل مبعوث گرداند عمران هم به زنش "حنه" که مادر مریم بود خبر داد وقتی باردار شد باور میداشت که پسر است، ولی چون دختر زائید گفت: پروردگارا! من که دختر زائیدم؟! با اینکه می‎دانم پسر مثل دختر نیست (مقصودش این بود که دختر، پیغمبر نمی‎شود)

? خداوند هم فرمود: خدا داناتر است که مادر مریم چه زائید. وقتی خداوند عیسی (علیه‏السلام) را به مریم (سلام الله علیها) موهبت کرد او همان پسری بود که خداوند به عمران (سلام الله علیه) مژده و وعده داده بود.

بنابراین ما هم هرگاه درباره یکی از مردان خود چیزی گفتیم ممکن است راجع به نواده‎گان او باشد (پس اگر دیدید درباره یکی یا چند نفر از ما مصداق پیدا نکرد) منکر آن نشوید.

مهدی موعود، ترجمه بحار الأنوار، متن، ص۵۰۳

 

[۱] شاید کنایه از جنگ و خون ریزی باشد.

شیخ صدوق در معانی الاخبار طبع "مکتبۀ الصدوق" تهران صفحه ۲۵۹ روایتی از حضرت صادق (علیه‎السلام) نقل می‎کند که به ذریح محاربی فرمود:

الفقر الموت الأحمر فقیل: الفقر من الدّنانیر و الدّراهم؟ قال: لا و لکن من الدّین

? مرگ سرخ؛ فقر و پریشانی است. عرض شد منظورتان فقر از دینار و درهم است؟ فرمود: نه، بلکه فقر از نداشتن دین است. بنا بر این تعبیر مرگ سرخ بی‎دینی عمومی است که همه جا را فرا می‎گیرد!

 

 

درباره ی محسن عباسی

محسن عباسی
السلام علی الصراط الواضح و النجم اللائح و الامام الناصح و رحمه الله و برکاته... این دیده نیست لایق دیدار روی تو چشمی دگر بده که تماشا کنم تو را

همچنین ببینید

برترین اعمال!

  ?عبد العظیم حسنىّ گوید: بر مولاى خود امام جواد علیه السّلام وارد شدم و …

۲ دیدگاه

  1. دوم: خروج سفیانی

    سوم: خروج مردی از اهل خراسان

    چهارم: کشته شدن نفس الزکیه

    میشه بیشتر توضیح بدین در مورد این گزینه ها ؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس