معماری
خانه / امام عصر عج الله / راز را پنهان کن! چون زنبور در بین پرندگان!!!

راز را پنهان کن! چون زنبور در بین پرندگان!!!

 

◀️ حضرت امیرالمؤمنین (علیه‎السلام) فرمودند: چنان باشید که زنبور عسل در میان پرندگان است. تمام پرندگان زنبور عسل را ضعیف می‎شمارند، در صورتی که اگر پرندگان می‎دانستند چه برکتی در شکم‎های آنها است این طور با آنها معامله نمی‎کردند

?شما با زبان و بدن خود با مردم آمیزش کنید، ولی با دل و عمل از آنها کناره بگیرید!?

سوگند به خدایی که جان من در دست اوست آنچه را دوست دارید نمی‎بینید، مگر وقتی که آب دهان بصورت یک دیگر بیاندازید و بعضی از شما برخی دیگر را دروغگو بنامند و تا موقعی که کسی از شما (یا اینکه فرمود) از شیعیان من باقی نمی‎ماند همچون سرمه در چشم، و نمک در غذا (یعنی همه از بین می‏روند و اثری از شما نمی‎ماند)

? مثلی برای شما می‎زنم و آن اینکه: مردی گندمی دارد، آن را پاک می‎کند و می‏برد و مدتی در اتاقی می‏گذارد، سپس می‎رود می‎بیند ساس به آن زده است، پس آن را بیرون آورده دوباره پاک و پاکیزه نموده و بجای اول برمی‏گرداند و همین طور تا مقدار ته مانده خرمن از آن می‎ماند که زیان ساس به آن نمی‎رسد.

شما هم، چنین خواهید شد. چنان از هم تمیز داده می‎شوید که جز عده قلیلی که فتنه و امتحان ضرری به آنها نمی‎رساند باقی نمی‎ماند.

? مؤلف: فرمایش حضرت "چنان باشید که زنبور عسل در میان پرندگان است" دستوریست که ما را امر به تقیه می‎کند؛ یعنی آنچه از دین حق در دل خود دارید، برای دشمنان ظاهر نگردانید، (که شما را می‎کشند) چنان که زنبور عسل آنچه در شکم دارد برای پرندگان آشکار نمی‎سازد، و گرنه او را نابود خواهند ساخت.

نیز در غیبت نعمانی از امام جعفر صادق (علیه‎السلام) و آن حضرت از پدر بزرگوارش روایت نموده که فرمود: مؤمنین آزمایش می‎شوند، سپس خداوند آنها را از هم تمیز می‎دهد. خداوند مؤمنین را از محنت و بلای دنیا مطمئن نمی‎گرداند، ولی از کور دلی و شقاوت در آخرت ایمنی می‎بخشد. سپس فرمود: حسین بن علی علیهماالسلام (در روز عاشورا) کشتگان خود را روی هم می‎نهاد و می‎فرمود: ما را همچون پیغمبران و اولاد آنها کشتند! و هم در آن کتاب از ابوبصیر روایت کرده که گفت: به حضرت صادق (علیه‎السلام) عرض کردم: ظهور صاحب الامر (علیه‏ السلام) وقت معینی ندارد که با وقوع آن از این فکر آرام گیریم؟

? فرمود: چرا؛ بنا بود به پایان برسد ولی شما موضوع را فاش ساختید و خداوند آن را به تأخیر انداخت!

و هم در آن کتاب از حسن بن علی بن ابراهیم و او از برادرش روایت نموده که گفت: در خدمت حضرت صادق (علیه‎السلام) از ملوک بنی فلان (یعنی سلاطین بنی عباس) سخن به میان آوردیم. حضرت فرمود: عجله در این امر (ظهور قائم آل محمد سلام الله علیه) ایمان مردم را به باد داد، خداوند برای خاطر عجله بندگانش، شتاب نخواهد کرد. این امر پایانی دارد که به آخر می‎رسد. اگر بندگان خدا به آن رسیدند نمی‎توانند آن را یک ساعت جلو بیاورند و نه به تأخیر بیاندازند.

 

? مهدی موعود، ترجمه بحارالأنوار، متن، ص ۵۰۱

 

درباره ی محسن عباسی

محسن عباسی
السلام علی الصراط الواضح و النجم اللائح و الامام الناصح و رحمه الله و برکاته... این دیده نیست لایق دیدار روی تو چشمی دگر بده که تماشا کنم تو را

همچنین ببینید

برترین اعمال!

  ?عبد العظیم حسنىّ گوید: بر مولاى خود امام جواد علیه السّلام وارد شدم و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس