معماری
خانه / امام عصر عج الله / هیهات! هیهات! ظهور نمی شود تا آزمایش شوید و خوب و بد جدا شوند…

هیهات! هیهات! ظهور نمی شود تا آزمایش شوید و خوب و بد جدا شوند…

 

◀️ احمد بن علی بن ابی طالب طبرسی در کتاب احتجاج از کلینی و او از اسحاق بن یعقوب روایت می‎کند که گفت: توقیعی به دست محمد بن عثمان از ناحیه مقدسه امام زمان (علیه‎السلام) در جواب سؤالات من صادر گشت که از آن جمله نوشته بود: ظهور فرج موکول به خواست خداست. کسانی که وقت آن را تعیین می‎کنند دروغ می‎گویند.

? صدوق در کمال الدین به سند خود از منصور بن صیقل روایت می‎کند که امام صادق (علیه‏ السلام) فرمود: یا منصور ان هذا الامر لا یأتیکم، الا بعد ایاس لا و اللَّه حتی تمیزوا لا و اللَّه حتی تمحصوا، لا و اللَّه حتی یشقی من یشقی، و یسعد من یسعد

ای منصور صاحب الامر (علیه‏ السلام) نخواهد آمد مگر بعد از آنکه به کلی مأیوس شوید. نه بخدا نمی‎آید مگر بعد از آنکه خوب و بد شما امتیاز یابند، نه بخدا نمی‎آید مگر موقعی که پاک شوید، نه بخدا او نمی‎آید مگر هنگامی که آن کس که شقی است، شقاوتش آشکار گردد و آن کس که سعادتمند است شناخته شود!

? نیز در کمال الدین از هانی تمار (خرما فروش) روایت کرده که امام صادق (علیه‎السلام) فرمود: صاحب الامر (علیه‎السلام) را غیبتی است که هر کس در غیبت او بخواهد به دین خود چنگ زند مثل این است که بخواهد با دست شاخه درخت خاردار قتاد را از خار صاف گرداند سپس در حالی که با دست مبارک اشاره می‎نمود فرمود: این طور، آنگاه فرمود صاحب الامر (علیه السلام) را غیبتی است که باید بندگان پناه بخدا برند و چنگ بدین خود زنند.

در کمال الدین از عبد الرحمن بن سیابه نقل می‎کند که حضرت صادق (علیه‎السلام) فرمود: چگونه خواهید بود هنگامی که نه امامی دارید که شما را هدایت کند و نه علمی که بعضی از مردم را از بعضی دیگر جدا سازد؟ در آن موقع از هم تمیز داده می‎شوید و امتحان می‎دهید و غربال خواهید شد.

امام موسی بن جعفر (علیه‎السلام) فرمود: بخدا قسم آنچه شما چشم به سوی آن دوخته‎اید واقع نمی‎شود مگر بعد از اینکه تمیز داده شوید و امتحان بدهید و تا هنگامی که جز دسته‎ای اندک کسی از شما (شیعیان) نمی‎ماند سپس این آیه را تلاوت فرمود: أَمْ حَسِبْتُمْ أَنْ تَدْخُلُوا الْجَنَّۀَ وَ لَمَّا یَعْلَمِ اللَّهُ الَّذِینَ جاهَدُوا مِنْکُمْ وَ یَعْلَمَ الصَّابِرِینَ یعنی: آیا گمان می‎کنید، که شما را بحال خود می‎گذارند، و تاکنون خداوند آنها را که جهاد می‎‌کنند و ثابت قدم می‎مانند نمی‎شناسد!

? و هم در غیبت شیخ از علی بن جعفر از برادرش امام موسی کاظم (علیه‎السلام) روایت نموده که گفت: هنگامی که پنجمین (امام) از اولاد هفتمین (امام) مفقود گردد، در خصوص دین خود پناه به خدا برید، مبادا کسی شما را از عقیده صحیح خود برگرداند! ای فرزند، صاحب الامر ناگزیر از غیبتی است که آنها که ایمان به او داشتند (از طولانی شدن غیبتش گمراه گشته) از آن عقیده برمی‌گردند. غیبت او کاری و امتحانی است از جانب خداوند که خواسته است بندگان خود را بوسیله آن امتحان کند.

? هم در آن کتاب از محمد بن مسلم و ابو بصیر نقل کرده که گفتند: از امام جعفر صادق (علیه‌السلام) شنیدیم که می‌فرمود: صاحب الامر (علیه السلام) نمی‌آید مگر اینکه دو سوم مردم از میان بروند. ما عرض کردیم: وقتی دو سوم مردم از بین رفتند دیگر کی می‎ماند؟ فرمود: نمی‎خواهید در یک سوم باقیمانده باشید؟!

نیز در کتاب مزبور از جابر جعفی روایت می‎کند که گفت: به امام محمد باقر (علیه‎السلام) عرض کردم: فرج شما کی خواهد بود؟ فرمود:

هیهات! هیهات! فرج ما تحقق نمی‎پذیرد مگر این که شما آزمایش شوید! باز هم آزمایش شوید! باز هم آزمایش شوید! این را سه بار فرمود تا آنجا که آلودگی برطرف شود، و پاکی بماند.

 

مهدی موعود، ترجمه بحار الأنوار، متن، ص: ۴۹۸

درباره ی محسن عباسی

محسن عباسی
السلام علی الصراط الواضح و النجم اللائح و الامام الناصح و رحمه الله و برکاته... این دیده نیست لایق دیدار روی تو چشمی دگر بده که تماشا کنم تو را

همچنین ببینید

برترین اعمال!

  ?عبد العظیم حسنىّ گوید: بر مولاى خود امام جواد علیه السّلام وارد شدم و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس