معماری
خانه / امام عصر عج الله / غیبت کبری / روشنتر از خورشید

روشنتر از خورشید

 

بر اساس روایات قطعی امام زمان (عج) دو نوع غیبت داشتند: غیبت صغری و غیبت کبری.

غیبت صغری در سال ۲۶۰ه.ق پس از شهادت امام حسن عسگری و درهمان روزهای اول امامت حضرت آغاز شد وتا سال ۳۲۹ه.ق یعنی تا وفات آخرین سفیر حضرت به طول انجامید که غیبت صغری نام گرفت و تقریبا۷۰ سال طول کشید و پس ازآن غیبت کبری آغاز شد که تا کنون ادامه دارد.

از ابو محمّد حسن‏ بن‏ احمد مکتّب‏ نقل شده: در سالى که شیخ علىّ بن محمّد سمرى- قدّس اللَّه روحه- در بغداد درگذشت، چند روز قبل از وفاتش در محضرش بودم و توقیعى را براى مردم خارج ساخت که نسخه آن چنین است:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ‏ اى علىّ بن محمّد سمرىّ! خداوند اجر برادرانت را در عزاى تو عظیم گرداند که تو ظرف شش روز آینده خواهى مرد، پس خود را براى مرگ مهیّا کن و به احدى وصیّت مکن که پس از وفات تو قائم مقام تو شود که دومین غیبت واقع گردیده است و ظهورى نیست مگر پس از اذن خداى عزّ و جلّ‏ و آن بعد از مدّتى طولانى و قساوت دلها و پر شدن زمین از ستم واقع خواهد شد و به زودى کسانى نزد شیعیان من آیند و ادّعاى مشاهده کنند بدانید هر که پیش از خروج سفیانىّ و صیحه آسمانى ادّعاى مشاهده کند دروغگوى مفترى است‏ و لا حول و لا قوّه إلّا باللَّه العلیّ العظیم. ( ابن بابویه، محمد بن على، کمال الدین / ترجمه پهلوان.ج۲/ص۲۹۵٫)

 

حدیث دوم

مفضّل بن عمر جعفیّ گوید: شنیدم که شیخ- یعنى امام صادق علیه السّلام- مى‏ فرمود:

«مبادا علنى کنید و شهرت دهید، بدانید به خدا قسم حتما مدّت زمانى از روزگار شما غایب خواهد شد و بى‏تردید پنهان و گمنام خواهد گردید تا آنجا که گفته شود: آیا او مرده است؟ هلاک شده است؟ در کدامین سرزمین راه مى‏پیماید؟ و بدون شکّ دیدگان مؤمنان بر او خواهد گریست، و همچون واژگون شدن کشتى در امواج دریا واژگون و زیرورو خواهند گردید، پس هیچ کس رهائى نمى‏یابد مگر آن کس که خداوند از او پیمان گرفته و در دل او ایمان را نقش نموده و با روحى از جانب خود تأییدش فرموده باشد و بى‏ تردید دوازده پرچم اشتباه انگیز که شناخته نمى‏شود کدام از کدام است برافراشته خواهد شد،.

 

راوى گوید: پس من گریستم و به حضرت عرض کردم: (در چنین وضعى) ما چه کنیم؟

فرمود اى ابا عبد اللَّه- و در این حال به پرتو خورشید که به درون خانه و ایوان مى‏تابید نظر افکند- آیا این خورشید را مى‏بینى؟

عرض کردم: بلى،

پس فرمود: مسلّما کار ما روشنتر از این خورشید است».

 

محمد بن یعقوب کلینى نیز همانند این حدیث را از طریق دیگرى از مفضّل بن عمر روایت کرده است، جز اینکه او در حدیث خود مى‏گوید:

«و حتما سالهائى از روزگار شما او غایب خواهد شد». آیا نمى‏نگرید- خداوند بر هدایت شما بیفزاید- به این نهى از شهرت دادن و آشکار ساختن نام و یاد غایب‏ شونده علیه السّلام در فرمایش آن حضرت که:

«مبادا مشهور سازید» و نیز به این گفته او که: «بدون شک مدّتى از روزگار شما غیبت خواهد نمود و حتما او گمنام و پنهان خواهد شد.

تا آنکه گفته شود: او مرده است؟ هلاک شده؟ در کدام سرزمین راه مى‏پیماید؟ و بى‏تردید دیدگان مؤمنان بر او خواهد گریست و همچون واژگون شدن کشتى در امواج دریا حتما زیر و رو خواهند شد»

منظور آن حضرت علیه السّلام از این سخنان همان مشکلاتى است که براى شیعه در امواج فتنه‏ هاى گمراه‏ کننده هولناک رخ مى‏دهد و نیز آنچه از مذاهب باطل و متحیّر و سرگردان که از شیعه جدا و گروه گروه مى‏شود و آن پرچمها که برافراشته مى‏شود و اشتباه‏ انگیز است یعنى متعلّق به مدّعیان امامت از تبار أبى طالب و آن کسانى است که از بین ایشان بخاطر ریاست‏ طلبى در هر زمان خروج مى‏کنند، پس آن حضرت نمى‏ فرماید اشتباه‏ انگیز، مگر براى خاطر کسانى که از این خاندان (ابی طالب) هستند، از آنان که چیزى از امامت را ادّعا مى‏کند که داراى آن نیست (مدّعى امامت است بدون اینکه امام باشد) و براى او مقرّر نشده و بواسطه همین نسبش امر او بر مردم مشتبه مى‏گردد، و سست مذهبان از شیعه و دیگران گمان مى‏برند که آنان بر حقّ‏اند نظر به اینکه از خاندان حقّ و راستى و درستى‏ اند، در حالى که چنین نیست زیرا خداى عزّ و جلّ این امر را- که بر سرش کسانى از آنها که اهلش نبودند تلف شدند که همه از اهل بیت بودند و به نافرمانى خدا این امر را طلب کردند، هم خود هلاک شدند و هم پیروان آنها تلف شدند به گمان اینکه اینان اهلیّت‏ دارند فریب خوردند و از ایشان پیروى کرده‏ا ند– محدود و منحصر ساخته است به صاحب حقّ و سرچشمه راستى که خداوند امامت را براى او مقرّر فرمود، کسى با او در آن شریک نمى‏ گردد و غیر از او هیچ یک از جهانیان را روا نیست که آن امر را ادّعا کند، پس خداوند دلهاى مؤمنان را با وجود واقع شدن فتنه‏ ها و جدائى و انشعاب مذاهب و تزلزل دلها و اختلاف گفته‏ ها و پراکندگى نظرات و انحراف منحرفین از راه راست، بر آئین امامت و حقیقت امر و فروغ آن استوار و پابرجا داشت که با درخشش سراب ها و تابناکی هاى فریبنده فریب نمى‏ خورند و با گمان هاى دروغین همراهى نمى‏ کنند تا خداوند کسى را که شایسته است به صاحب خود ملحق گرداند بدون تبدیل و تغییر، و حقّ هر کس از ایشان که قبل از ظهور با پیمانش وفات کرده یعنى در حال انجام وظیفه از دنیا رفته بدون داشتن شکّ و تردید وفا نماید و مرتبه هر کس از ایشان را به فراخور حالش به او خواهد داد و در دنیا و آخرت مقام و منزلتش را به او عطا کند، و از خداوند جلّ اسمه ثابت قدمى و فزونى دانش و بینش خویش را مى‏ خواهیم که او بخشنده ‏ترین بخشندگان و بزرگوارترین مورد درخواست واقع‏ شدگان است.( الغیبه للنعمانی / ترجمه غفارى، ص: ۲۱۴ تا۲۱۶)

درباره ی ا. زارعین

ا. زارعین
شوق تو به باغ لاله جان خواهد داد/ عطر تو به گلها هیجان خواهد داد/ فردا که به آفاق بپیچد نورت/ تکبیر تو کعبه را تکان خواهد داد/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس