معماری
خانه / امام عصر عج الله / غیبت کبری / آزمایش دلهای شیعیان با غیبت کبری

آزمایش دلهای شیعیان با غیبت کبری

مطالبی که در ذیل ارائه خواهد شد از کتاب الغیبه للنعمانی به قلم محمد بن ابراهیم معروف به ابن ابی زینب که به سنه ۴ ه.ق میزیسته.این کتاب دارای ۲۶ باب می باشد که توسط علی اکبر غفاری ترجمه شده است.

حدیث اول

زراره گوید: شنیدم امام صادق علیه السّلام مى‏فرماید:

«حضرت قائم علیه السّلام پیش از آنکه قیام کند غیبتى خواهد داشت،

عرض کردم: براى چه؟

فرمود: مى‏ترسد- و در این حال با دست خویش به شکم خود اشاره کرد- سپس فرمود: اى زراره او همان کسى است که منتظرش خواهند بود و اوست که در ولادتش تردید خواهند کرد پس بعضى از آنان مى‏گویند: پدرش بدون فرزند وفات یافته است و دیگر از ایشان کسى مى‏گوید: او در شکم مادر خویش است (هنوز به دنیا نیامده) و باز کسى از ایشان گوید: او پنهان است و دیگرى مى‏گوید: او چند سال پیش از وفات پدرش به دنیا آمده است، او همان است که به انتظارش هستند جز اینکه خداوند دوست مى‏دارد که دلهاى شیعیان را مورد آزمایش قرار دهد، در آن حال اى زراره کسانى که بر باطل‏اند شکّ خواهند کرد.

زراره گوید: عرض کردم: فدایت شوم اگر آن زمان را دریافتم چه کارى انجام دهم (چه کنم؟)

فرمود: اى زراره هر گاه بدان زمان برخوردى خدا را به این دعا بخوان:

«خدایا خویشتن را بر من آشنا ساز و اگر تو خود را به من نشناسانى من فرستاده تو را نخواهم شناخت؛ بار خدایا رسول خدا خویش را به من بشناسان که اگر تو رسول خود را به من نشناسانى من هرگز از حجّت تو آگاه نخواهم شد؛ پروردگارا مرا از حجّت خویش آگاه ساز که اگر تو حجّت خود را به من نشناسانى در دینم دچار گمراهى خواهم گشت».

سپس فرمود: اى زراره کشته شدن پسر بچه‏اى یا جوانى در مدینه ناگزیر است و حتما رخ خواهد داد. عرض کردم: فدایت شوم این همان نیست که لشکریان سفیانى او را مى‏کشند؟

فرمود:نه، بلکه سپاه بنى فلان او را به قتل مى‏رساند، او خروج مى‏کند تا داخل مدینه گردد و مردم نمى‏دانند براى چه منظورى داخل مدینه شده است، پس آن پسر را مى‏گیرد و او را به قتل مى‏رساند، همین که او را از روى نابکارى و دشمنى و ستم به قتل رسانید دیگرخداوند مهلتشان نمى‏دهد (قلع و قمعشان مى‏سازد) پس در آن حال منتظر فرج باشید».

محمّد بن یعقوب کلینى- رحمه اللَّه- از طریق دیگرى از زراره روایت کرده که گفت: شنیدم امام صادق علیه السّلام مى‏فرمود:- و مانند حدیث قبل را ذکر کرده است- و باز از طریق دیگرى محمّد بن یعقوب کلینى- رحمه اللَّه- از زراره بن أعین نقل کند که گفت: امام صادق علیه السّلام فرمود:- و این حدیث و دعا را کاملا همانند او ذکر مى‏کند- و احمد بن هلال گوید: تاکنون ۵۶ سال است که این حدیث را شنیده‏ام.( الغیبه للنعمانی / ترجمه غفارى، ص: ۲۳۸)

درباره ی ا. زارعین

ا. زارعین
شوق تو به باغ لاله جان خواهد داد/ عطر تو به گلها هیجان خواهد داد/ فردا که به آفاق بپیچد نورت/ تکبیر تو کعبه را تکان خواهد داد/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس